We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Predator Cestus 333 Gaming Mouse, PMW410, USB2.0, Black, Up to 16000 DPI, Wired, 6 buttons
SKU
GP.MCE11.03S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Predator Cestus 333 Gaming Mouse, PMW410, USB2.0, Black, Up to 16000 DPI, Wired, 6 buttons
- PixArt 3389 sensor with up to 16,000 DPI across five adjustable levels
- 20 million click lifecycle, it ensuring reliable performance during intense gaming sessions
- Customise your lighting effects with 16.8 million colour combinations
- Six programmable buttons let you tailor your setup to match your gaming style
Category: Mice
| SKU | GP.MCE11.03S |
|---|---|
| EAN | 4711474240064 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | No |
Achieve unmatched precision, custom RGB lighting, and full control with a mouse designed for intense gaming sessions.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 140 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Cable length | 1.8 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 140 g |
| Width | 72.5 mm |
| Depth | 103.5 mm |
| Height | 42 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 256 g |
| AC adapter included | No |
| Package type | Box |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 173 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 140 g |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Connectivity technology | Wired |