We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2T - 14" WUXGA (1920x1200) Touchscreen Display, Intel Core 3 CPU, 8GB, 256GB SSD,
SKU
NX.JBGEK.004
Login for pricing
In Stock:
3 available
Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2T - 14" WUXGA (1920x1200) Touchscreen Display, Intel Core 3 CPU, 8GB, 256GB SSD, Chromebook
- Intel Core 3 100U Processor
- 14" WUXGA 16:10 300-nits display
- MIL-STD 810H Certified
- Wi-Fi 7 Connectivity
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | NX.JBGEK.004 |
|---|---|
| EAN | 4711474586261 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Yes |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Plus 514 |
Boost productivity with the Acer Chromebook Plus Enterprise 514. This Chromebook Plus laptop, with Google Al built in, features an Intel Core 3 processor, a 14" WUXGA display for smarter workflows. Built tough and always connected, it's ready for anything.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Processor | |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Processor model | 100U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 16 h |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 316.4 mm |
| Depth | 226.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |