We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco C9350-48TX network switch Managed L3 1U Grey
SKU
C9350-48TX
Login for pricing
In Stock:
2 available
C9350-48TX provides 48 ports, 60W UPOE (IEEE 802.3bt Type 3), 10M/100M/1G/2.5G/5G/10G
- Cisco C9350-48TX is powered by dual Silicon One A100/L ASICs, delivering 1.3 Tbps of throughput per ASIC for superior performance and future-ready infrastructure
- Cisco C9350-48TX supports 10 Mbps to 10 Gbps (10M/100M/1G/2.5G/5G/10G) downlinks; 10 Mbps is fullduplex only. Cisco C9350-48TX features scalable StackWise-1.6 T technology, enabling up to 1.6 Tbps of stack bandwidth and supporting up to 448 multigigabit ports in an eight-switch stack
- Cisco C9350-48TX supports up to 400G bandwidth for modular uplinks (C9350-NM-4C, C9350-NM-2C, C9350-NM-8Y), ensuring ample throughput for bandwidth-intensive enterprise applications
Category: Cisco
| SKU | C9350-48TX |
|---|---|
| EAN | 0889728593724 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Yes |
Cisco C9350-48TX is purpose-built for enterprise access layer deployments requiring reliable, non-PoE multigigabit connectivity.
The Cisco C9350 series delivers high-throughput Ethernet and seamless stacking—ideal for high-density, data only access and network segmentation.
The Cisco C9350 series delivers high-throughput Ethernet and seamless stacking—ideal for high-density, data only access and network segmentation.
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9216 |
| MAC address table | 64000 entries |
| Switching capacity | 3360 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 261150 h |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 18000 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 472 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 261150 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 18000 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |