We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Techair TAXSGA043 Samsung Tab A11 military grade drop protection rugged case
SKU
TAXSGA043
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
techair TAXSGA043 Xventur TAB A11 rugged case Black
- 360 degree quick release rotating kick stand
- Military standard rugged protection
- Built in protective screen cover
- Lifetime warranty
- Slim and lightweight
Category: Tablet Cases
An all-round protective case for the Samsung Tab A11 is built for durability, making it ideal for anyone who needs reliable protection in tough conditions. Tested to the MIL-STD-810G standard for military-grade drop protection, it withstands harsh impacts with ease. Its dual-layer design combines a rigid plastic shell with shock-absorbing silicone to keep your device safe, while the built-in screen protector ensures your display stays scratch-free. With an integrated removable quick release stand, and full access to all buttons and ports, this case offers unbeatable protection and everyday convenience.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A11 |
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Knock resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 392690 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Country of origin | China |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A11 |
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Knock resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 232 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 211 x 124.7 x 8 mm |
| Weight | 287 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Customs product code (TARIC) | 3926909790 |
| Harmonized System (HS) code | 392690 |