We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oxford - Sleeve ICON 14" Sleeve case Blue
SKU
OX14ICBU6841
Category: Notebook Cases
| SKU | OX14ICBU6841 |
|---|---|
| EAN | 5711428068415 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Yes |
Oxford ICON Sleeve is a premium, slim-profile sleeve designed to protect your MacBook without compromising on style, comfort or thoughtful design. Crafted from dbramante1928’s innovative ICON material, it features a soft-touch finish, exceptional durability, and an innovative top layer that resists stains and scratches, including easy removal of pen ink. Crafted with GRS-certified recycled content and fully recyclable, it's perfect for those who want reliable protection, a luxurious feel, and to make more responsible choices.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Apple |
| Lockable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355 mm |
| Weight | 180 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 322 x 15 x 236 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 25 mm |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Oxford - Sleeve ICON 14&...
Login for pricing
|
Popular
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Login for pricing
|
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
Login for pricing
|
Recommended
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q...
Login for pricing
|
Bestseller
Techair TAN1204v2 12-14.1" Should...
Login for pricing
|
Hot Product
Techair TAN1202v2 14-15.6" Should...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OX14ICBU6841
|
K62562EU
|
K62567US
|
K62569US
|
TAN1204V2
|
TAN1202V2
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Techair
|
Techair
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
| Case type |
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Messenger case
|
Toploader bag
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|




