We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cricut EasyPress Mini UK
SKU
2011870
- Compact size ideal for unusually small or challenging heat transfer projects
- Customise unusual projects like hats, shoes, or stuffed animals
- Ceramic-coated heat plate for dry, even, edge-to-edge heat
- 3 heat settings for every iron-on and Infusible Ink project
Category: Heat Presses
| SKU | 2011870 |
|---|---|
| EAN | 0093573231971 |
| Manufacturer | Cricut |
| Availability | No |
Mini but mighty! Bring on the unusual objects and projects with Cricut EasyPress Mini.
Now you can get high-impact heat-transfer results in a thoughtful, compact design. Whether it's a uniquely shaped object or an extra-small project, including shoes, stuffed animals, and more, you'll have what it takes to make a successful transfer.
Easily curve with contours, get between buttons, and even squeeze into seams. Three heat settings are all you need for every heat transfer project, including Infusible Ink projects. An insulated base and an auto-off feature are safety features you'll love.
Plus it's lightweight, portable, and easy to store.
Works with major brands of iron-on (HTV), Infusible Ink & sublimation products.
It's a perfect complement to any Cricut cutting machine or larger Cricut heat press.
Now you can get high-impact heat-transfer results in a thoughtful, compact design. Whether it's a uniquely shaped object or an extra-small project, including shoes, stuffed animals, and more, you'll have what it takes to make a successful transfer.
Easily curve with contours, get between buttons, and even squeeze into seams. Three heat settings are all you need for every heat transfer project, including Infusible Ink projects. An insulated base and an auto-off feature are safety features you'll love.
Plus it's lightweight, portable, and easy to store.
Works with major brands of iron-on (HTV), Infusible Ink & sublimation products.
It's a perfect complement to any Cricut cutting machine or larger Cricut heat press.
| Features | |
|---|---|
| Housing colour | Black, White, Blue |
| Built-in display | No |
| Easy to use | Yes |
| Easy storage | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Width | 160 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1 kg |