We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung SBB-SSFX Black 4K Ultra HD 8 GB 3840 x 2160 pixels Wi-Fi
SKU
SBB-SS08FV2XEN
Login for pricing
In Stock:
7 available
Samsung SBB-SSFX, Black, UL, CSA, 8 GB, DDR3-SDRAM, 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels
Category: Digital Media Players
| SKU | SBB-SS08FV2XEN |
|---|---|
| EAN | 8806097815792 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Samsung SBB-SSFX. Product colour: Black, Certification: UL, CSA. Total storage capacity: 8 GB. Internal memory type: DDR3-SDRAM. HD type: 4K Ultra HD, Maximum video resolution: 3840 x 2160 pixels. Operating system installed: Tizen 4.0
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | UL, CSA |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Storage | |
| Built-in storage media | Yes |
| Total storage capacity | 8 GB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| HDCP | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RS-232C | Yes |
| HDMI output | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| RS-232C output | Yes |
| RS-232C input | Yes |
| IR input port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Tizen 4.0 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 206.4 mm |
| Depth | 165.6 mm |
| Height | 29.9 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 379 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 379 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Hard drive | |
| Built-in storage media | Yes |
| Total storage capacity | 8 GB |
| Technical details | |
| Internal memory | 2.5 GB |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL, CSA |
| Other features | |
| Internal memory | 2.5 GB |