We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ExpertBook P1 PM1503CD-731X AMD Ryzen™ 7 170 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Grey
- Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- AMD® RyzenTM processor, starting at 1.6kg
- Two-way AI noise canceling technology and AI camera provide exceptional video-conferencing experiences
- DDR5 memory and dual SSDs storage
- ASUS ExpertCool thermal solution ensures consistent, optimal performance
- ASUS ExpertGuardian with business-grade NIST Cybersecurity Framework
| SKU | PM1503CD-731X |
|---|---|
| EAN | 4711636373722 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
| Product Family | ExpertBook |
| Product Series | P1 |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Power up for productivity
AI-enhanced productivity
Copilot in Windows⁵ with commercial data protection enhances productivity with seamless AI support. ASUS ExpertBook P1 further improves remote work with AI-powered noise cancellation for clear calls and Webcam Watermark displaying your business card details during conference calls. Additionally, Screen Watermark feature ensures data security during screen sharing.

Elegant portability
Mobility
ASUS ExpertBook P1 boasts a sophisticated, architecture-inspired design with a new chassis. It features an elegant misty grey color finish with lightweight starting at 1.6kg¹.

Stay cool under pressure
Optimized thermal design
ASUS ExpertBook P1 also features an enhanced cooling system that ensures consistent, optimal performance whether the lid is open or closed, guaranteeing peak efficiency even during extended use. Moreover, with this ExpertCool thermal solution, the heat is directed to the rear of the device, preventing hot air from affecting your hand when using a mouse.

Exceptional user experience
Thoughtful design
ASUS ExpertBook P1 is crafted to provide an exceptional user experience. Its I/O ports are strategically placed to ensure an uncluttered workspace, allowing free movement of the mouse without interference from cords. The right side of the device is kept clear to facilitate smooth mouse usage.
Effortless workflows, empowered
Maximize efficiency
Every element of ExpertBook P1’s design has been considered to speed everyday use, and provide enjoyable experiences.

Online meetings, optimized
Elevating human interaction with technology to the level of pure intuition is our mission. The video-conference shortcut keys make managing online meetings a fast, fingertip affair.

Efficient productivity
The comfortable keyboard with full-sized keycaps to empower an unrivaled input experience — maximizing efficiency and productivity through every work day.

Business-grade security
Security
Safeguard your confidential data with the ASUS ExpertGuardian. Its robust security features, including NIST SP 800-155 compliance, a discrete TPM 2.0 chip², a physical webcam shield, and a fingerprint sensor, provide comprehensive protection for your sensitive information. Additionally, it includes McAfee Smart AI™ threat detection⁶ for identifying and mitigating cybersecurity threats and other known and unknown risks. This laptop combines business-grade security features with AI capabilities that adapt to and neutralize emerging cybersecurity threats in real time.
Extreme durability to elevate business
Durability
ASUS ExpertBook P1 is engineered with MIL-STD-810H military-grade⁴ strength to ensure resilience to environmental extremes, including wide temperature fluctuations, sudden shocks and jarring vibrations. It also undergoes the rigorous in-house ASUS Superior Durability Test regimen to simulate real-world use. Design refinements include durable hinges and strong ports crafted to withstand a lifetime of connections, plus reinforced chassis that shrug off everyday knocks and drops. These qualities deliver significant benefits to business, with exceptional reliability that minimizes maintenance to maximize productivity — ready to get the job done on time, every time.

Maximum support
Manageability
ASUS offers comprehensive support for businesses of all sizes with ASUS Business Support, maximizing efficiency and minimizing IT management overhead. Our flexibility, world-class expertise, and support such as international warranty, repair reports and VIP hotline allow you to focus on growing your business to incredible heights.

Comprehensive connectivity
I/O ports
ASUS ExpertBook P1 is equipped with a comprehensive lineup of ports to support all your connection needs. Headlining the connectivity flexibility are two USB 3.2 Gen 2 Type-C ports that offer full functionality, with support for both USB Power Delivery and DisplayPort. Additionally, there are two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports so you can easily attach existing or legacy USB devices. For video output, ASUS ExpertBook P1 features an HDMI 1.4b port, while audio needs are met with a 3.5mm combo audio jack. Security is also enhanced with the inclusion of a Kensington® Nano lock slot, and an integrated RJ45 port is ready for fast, wired networking.

Sustainable design
Sustainability
ASUS is dedicated to creating a sustainable future by ensuring that all its products meet environmental standards throughout their life cycles. ASUS ExpertBook P1, which is ENERGY START® 8.0-certified and EPEAT™ Gold-verified, exemplifies this commitment by being energy-efficient and helping to reduce long-term costs. Additionally, the laptop’s lid, keyboard deck, and base are made from recyclable materials.
The compact and elegant ASUS ExpertBook P1 weighs a mere 1.6kg1 with a breathtaking new design, and features exceptional efficiency to supercharge your productivity. It’s engineered to deliver superb performance powered by an up to AMD® Ryzen™ 7 processor and packs up to 1TB capacity with dual SSDs. ASUS ExpertBook P1 is also engineered to protect your privacy and business data via a built-in fingerprint sensor and integrated TPM 2.0 chip2 — your reliable, trusted traveling companion, ready to complete every task on time.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Misty Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 170 |
| Processor boost frequency | 4.75 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 4 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 680M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO, ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User, HDD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO, ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dirac |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |