We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-528XLC Ink cartridge cyan ultra High-Capacity, 10K pages ISO/IEC 19752 for Brother MFC-J 6975
SKU
LC528XLC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother LC528XLC cyan ultra high yield ink cartridge - single pack. Prints up to 10,000 pages.
- High quality genuine Brother LC528XLC ultra high yield cyan pigment ink cartridge
- LC528XLC Prints 10,000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Filled with pigment ink to deliver sharp, detailed prints
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Print thousands more pages with the Brother LC528XLC and keep your printer warranty secure
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC528XLC |
|---|---|
| EAN | 4977766843010 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | No |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC528XLC ultra high yield cyan ink cartridge delivers vibrant colour, sharp text, with reliable performance and offers exceptional page yield, reducing the need for frequent replacements. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.Genuine Brother LC528XLC ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 6975 DW, Brother MFC-J 6977 DW, Brother MFC-J 6970 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink cartridges quantity | 0 |
| OEM code | LC528XLC |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 10000 pages |
| Replacement for | LC527XLC, LC527C, LC528C |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Ultra High Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Compatibility | MFC-J6560DW, MFC-J6760DW, MFC-J6960DW, MFC-J6975DW, MFC-J6977DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Cyan |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Ultra High Yield |
| Package type | Polybag |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Weight | 142 g |
| Height | 87 mm |
| Depth | 242 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 177 g |
| Package width | 30 mm |
| Package type | Polybag |
| Package height | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 177 g |
| Package width | 30 mm |
| Package type | Polybag |
| Package height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |