We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-528XLBK Ink cartridge black ultra High-Capacity, 12K pages ISO/IEC 19752 for Brother MFC-J 6975
SKU
LC528XLBK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother LC528XLBK black ultra high yield ink cartridge - single pack. Prints up to 12,000 pages.
- High quality genuine Brother LC528XLBK ultra high yield black pigment ink cartridge
- LC528XLBK Prints 12,000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Filled with pigment ink to deliver sharp, detailed prints
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Print thousands more pages with the Brother LC528XLBK and keep your printer warranty secure
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC528XLBK |
|---|---|
| EAN | 4977766847360 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | No |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC528XLBK ultra high yield black ink cartridge delivers vibrant colour, sharp text, with reliable performance and offers exceptional page yield, reducing the need for frequent replacements. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.Genuine Brother LC528XLBK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 6970 Series, Brother MFC-J 6977 DW, Brother MFC-J 6975 DW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 0 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | LC528XLBK |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 12000 pages |
| Replacement for | LC527XLBK, LC528BK |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Ultra High Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Compatibility | MFC-J6975DW, MFC-J6977DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Ultra High Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Warranty period | 12 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 49 mm |
| Weight | 302 g |
| Height | 87 mm |
| Depth | 242 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 358 g |
| Package width | 52 mm |
| Package height | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 358 g |
| Package width | 52 mm |
| Package height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 12 year(s) |