We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Vivobook Go 14 E1404TA-EB100WS Intel® N N150 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB UFS Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel N N150 (6MB Cache)
- 14" Full HD 1920 x 1080 IPS-Level
- 8GB LPDDR5-SDRAM & 128GB UFS
| SKU | E1404TA-EB100WS |
|---|---|
| EAN | 4711636376099 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | Vivobook Go |
| Product Series | 14 |
| PDF URLs |
View PDF |

Go with your productivity!
It’s light. It’s compact. It’s the ASUS Vivobook Go 14, and it’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features, ASUS Vivobook Go 14 is the laptop that sets you free!

Missions accomplished!
ASUS Vivobook Go 14 is powered by an Intel® Processor N150, 8 GB of speedy LPDDR5 memory and 128G of storage to help you complete all your productivity missions.

Fast charging
ASUS Vivobook Go 14 supports fast charging, so you can charge a low battery to 60% in as little as 49 minutes*. You’ll be up and running quicker than ever!

Clearly superior display
ASUS Vivobook Go 14 has beautifully clear visuals with its NanoEdge slim-bezel display that provides more screen space for multitasking and immersive viewing. It also reduces the risk of eye strain during long viewing sessions with its TÜV Rheinland eye-care certification.

Outstanding audio to hear the world
Designed with help from the audio experts at Dirac, a professional audio solution provider, the audio system delivers the most immersive, clear, and balanced sound experience you’ve ever heard on a PC, laptop or tablet. You’ll hear a wider and deeper soundscape than you could imagine, unleashing the full audio potential of your laptop.

Choose your colour
ASUS Vivobook Go 14 is available in three colours: the never-out-of-fashion Mixed Black and Cool Silver, and the brand-new cozy Grey Green. While matching your style, ASUS Vivobook Go 14 is also slim enough to slip into your bag, and light enough for easy one-handed carrying.

Wide open for sharing
ASUS Vivobook Go 14 features a precision-engineered, 180° lay-flat hinge that makes it easy to share content or collaborate with others.

Perfect in every detail
ASUS Vivobook Go 14 keeps you fully connected with its comprehensive I/O ports. There are a USB-C® 3.2 Gen 1 port, a USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, a USB 2.0 port, HDMI® output and an audio combo jack — so it’s easy to connect all your existing peripherals, displays and projectors.

US military-grade laptop durability*
The MIL-STD 810H military standard7 for reliability and durability, undergoing a punishing test regime that includes extended tests for operation in harsh environments. These factors also help improve the laptops’ longevity and sustainability, so you can work, travel or relax with the confidence that your ASUS laptop is ready for the real world — today, and long into the future.
It’s light. It’s compact. It’s the ASUS Vivobook Go 14, and it’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features, Vivobook Go 14 is the laptop that sets you free!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Display back cover material | Plastic |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | UFS |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 1x1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription |
| Trial software | Microsoft 365 Personal 1-year included. McAfee® 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 33 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 48 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | User, BIOS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325.5 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.62 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package depth | 440 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |