We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Education S1387 Short Throw DLP Projector, WUXGA (1920x1200), 16:10, Ceiling Mountable, 4000 Lumens
SKU
MR.JY811.002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Acer S1387 Short Throw DLP Projector, WUXGA (1920x1200), 16:10, Ceiling Mountable, 4000 Lumens
- Short-throw Projection
- 4,000 Lumens Brightness
- WXGA Native Resolution, WUXGA Maximum Resolution
- Dual HDMI Ports
Category: Data Projectors
| SKU | MR.JY811.002 |
|---|---|
| EAN | 4711474343802 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | No |
| Product Family | Education |
Designed for classrooms, the Acer S1387 short-throw projector delivers 4,000 lumens brightness, WUXGA resolution, dual HDMI ports, built-in speakers, and up to 15,000 hours of lamp life.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9, 16:10 |
| Screen size compatibility | 914.4 - 7620 mm (36 - 300") |
| Projection distance | 0.4 - 3.4 m |
| Contrast ratio (typical) | 20000:1 |
| Zoom ratio | 1:1 |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 100 kHz |
| Projector brightness (economic mode) | 3200 ANSI lumens |
| Uniformity | 80% |
| Keystone correction, vertical | -20 - 20° |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Smart projector | No |
| Lamps | |
| Lamp type | OSRAM |
| Lamp power | 240 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamp type | OSRAM |
| Lamp power | 240 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1:1 |
| Focus | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 100 kHz |
| Video | |
| Digital signal format system | HDTV |
| Analog signal format system | NTSC 3.58, NTSC 4.43, PAL B, PAL D, PAL G, PAL I, PAL M, PAL N, SECAM B, SECAM D, SECAM G, SECAM K, SECAM K1, SECAM L |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI version | 1.4b |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Sound emission | |
| Noise level | 27 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| HDCP | Yes |
| Lamp power | 240 W |
| Digital signal format system | HDTV |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Education |
| HDCP | Yes |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 100 kHz |
| Noise level | 27 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 27 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Education |
| Product type | Short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 290 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 210 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.1 kg |
| Width | 31 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 113.7 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | Power, VGA |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 210 W |