We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN PP4.0 Secure KVM Remote Port Selector
SKU
2XRT-0022G
- Plug-and-Play – no additional software installation is required
- Auto Detection – works with ATEN PP4.0 2/4-Port Universal Secure KVM Switches and ATEN PP4.0 2/4/8-Port DVI/HDMI/DP Secure KVM Switches
- Always-on Chassis Intrusion Detection and Tamper-Evident Label
- Clear LED indications reflect real-time KVM status
- Compact size with 1.8 m cable for easy deployment
Category: KVM Accessories
Plug-and-Play – no additional software installation is required
Auto Detection – works with ATEN PP4.0 2/4-Port Universal Secure KVM Switches and ATEN PP4.0 2/4/8-Port DVI/HDMI/DP Secure KVM Switches
Always-on Chassis Intrusion Detection and Tamper-Evident Label
Clear LED indications reflect real-time KVM status
Compact size with 1.8 m cable for easy deployment
| Features | |
|---|---|
| Product type | Remote port selector |
| Product colour | Grey, White |
| Housing material | Plastic |
| Connector type | RJ-11 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Brand compatibility | ATEN |
| Compatibility | CS1142DPH4; CS1142DPH4C; CS1144DPH4; CS1144DPH4C; CS1182DPH4; CS1182DPH4C; |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Width | 111.9 mm |
| Weight | 140 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 77 mm |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 0.17 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | 1x PP4.0 Secure KVM Remote Port Selector 1x user instructions |
| Technical details | |
| Country of origin | Taiwan |