We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Optoma PK52 Standard throw projector 3500 ANSI lumens DLP UHD 4K (3840x2160) 3D Black
SKU
E3P7P61E111
Login for pricing
In Stock:
39 available
DLP, 4K UHD (3840x2160), DuraCore Laser, 2 x HDMI 2.0, 1 x USB-A power 1.5A, 1 x Audio 3.5mm, 1 x 12V trigger
Category: Data Projectors
| SKU | E3P7P61E111 |
|---|---|
| EAN | 5055387668980 |
| Manufacturer | Optoma |
| Availability | Yes |
HIGH-BRIGHTNESS 4K UHD LASER PROJECTOR FOR HOME THEATER LOVERS
ULTRA-SMOOTH ACTION MEETS ULTRA-SHARP 4K UHD
PureMotion™ MEMC technology
Keeps fast-moving action smooth and sharp, reducing motion blur for more fluid, realistic visuals.
CINEMA-LIKE EXPERIENCE
Watch you favorite movies as the director intended with Filmmaker Mode™. This mode aims to preserve the original intent of the filmmaker.
QUICK AND EASY SETUP
Auto keystone and focus automatically adjusts the projector image to create a perfectly aligned, crystal clear image within an instant.
ULTRA-SMOOTH ACTION MEETS ULTRA-SHARP 4K UHD
PureMotion™ MEMC technology
Keeps fast-moving action smooth and sharp, reducing motion blur for more fluid, realistic visuals.
CINEMA-LIKE EXPERIENCE
Watch you favorite movies as the director intended with Filmmaker Mode™. This mode aims to preserve the original intent of the filmmaker.
QUICK AND EASY SETUP
Auto keystone and focus automatically adjusts the projector image to create a perfectly aligned, crystal clear image within an instant.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 711.2 - 7620 mm (28 - 300") |
| Projection distance | 1 - 8 m |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Uniformity | 80% |
| Keystone correction, vertical | 30° |
| Keystone correction, horizontal | 30° |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 12.81 ~ 16.74 mm |
| Throw ratio | 1.21:1 ~ 1.59:1 |
| Offset | 105% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 33 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 255 kHz |
| Noise level | 33 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level | 33 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Packaging data | |
| Package weight | 5 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 238 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 130 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Optoma PK52 Standard throw projector 3...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson EB-2250U data projector Standard...
Login for pricing
|
Recommended
Acer Predator GD711 data projector Ult...
Login for pricing
|
Optoma UHD38x Standard throw projector...
Login for pricing
|
Popular
Epson EH-TW6250 Standard throw project...
Login for pricing
|
Hot Product
Optoma ZW350ST Short throw projector 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E3P7P61E111
|
V11H871041
|
MR.JUW11.002
|
E9PV7GL06EZ3
|
V11HA73040
|
E9PD7KK41EZ1
|
| Manufacturer |
Optoma
|
Epson
|
Acer
|
Optoma
|
Epson
|
Optoma
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
4:3
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
0
|
3
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Projector brightness |
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
N/A
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
1
|
1
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
N/A
|
20dB to 30dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| Projector native resolution |
UHD 4K (3840x2160)
|
WUXGA (1920x1200)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
4K+ (5120x3200)
|
WXGA (1280x800)
|
| Projection technology |
DLP
|
3LCD
|
DLP
|
DLP
|
3LCD
|
DLP
|
| Light source type |
Laser
|
Lamp
|
LED
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
400:1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
2 to 3
|
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|
| Weight |
3000g to 4000g
|
4000g to 6000g
|
3000g to 4000g
|
3000g to 4000g
|
4000g to 6000g
|
2000g to 3000g
|





