We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM4A-MZ0055 MediaTek Kompanio 540 29.5 cm (11.6") HD 8 GB LPDDR5x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS UK English Grey
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 processor
- Arm Mali-G57 MC2 graphics
- 8 GB memory
- 64 GB eMMC
- Military-grade reliability
- ASUS Antimicrobial Guard
- HD Webcam
| SKU | CZ1104CM4A-MZ0055 |
|---|---|
| EAN | 0199291424166 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | CZ11 |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |

The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology1, enhances the visual experience while emphasising eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life2 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.

MediaTek Kompanio 540 processor
MediaTek’s Arm-based architecture ensures lower power consumption, allowing studying and watching videos consistently without interruptions. With MediaTek Kompanio 540, the device provides greater processing power with 15% faster multitasking speed3. Faster processing for coding or using popular STEM apps like Minecraft Education Edition. Up to 19 hours of battery life4 and a highly portable design starting at 1.20 kg5 offer students a durable laptop that can be used anytime and anywhere.

ASUS Antimicrobial Guard
To keep your ASUS Chromebook CZ11 hygienic, the keyboard, touchpad, and palm rest are protected with ASUS Antimicrobial Guard technology6,7,8. This has been scientifically shown by the internationally-recognised ISO 22196 standard to inhibit the growth of bacteria more than 99% over 24 hours. ASUS Antimicrobial Guard can also withstand alcohol-based cleaning products, helping keep your laptop’s surface clean and sanitary for longer.

Long hour battery life
With up to 19 hours of battery life4 on a single charge, ASUS Chromebook CZ11 will last for a full day of classes and more — empowering students to enjoy uninterrupted learning and, later, entertainment.
* The models shown are Flip models. Specifications and features vary by model, and all images are illustrative.
* Children should use their Google Workspace for Education or Family Link supervised Google Account when accessing Google Services.

US military-grade MIL-STD-810H durability standards
Classrooms can be tough, but ASUS Chromebook CZ11 is tougher. Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards9, it’s also torture-tested to pass stringent ASUS quality tests10. And the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.

Easy to Service and Manage
A technician can rapidly replace and upgrade the hardware components of the ASUS Chromebook CZ11. They can easily maintain the laptop, ensuring less downtime and more learning time. The underside is secured using captive screws, eliminating worries about losing these little parts during repair.
* The model shown is CR1100. Specifications and features vary by model, and all images are illustrative.
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology3, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life4 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display back cover material | Plastic |
| Display | |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |