We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trust Tomar webcam 2560 x 1440 pixels USB Black
SKU
26141
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 2.0, 200 m, 118 g, 55 x 53 x 93 mm, 30 fps
Category: Webcams
| SKU | 26141 |
|---|---|
| EAN | 8713439261417 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Look sharp
Look your best in every call. With 2K QHD, this high-quality webcam delivers sharp 2560x1440p video at 30fps with fixed focus, along with an integrated microphone for crystal-clear audio. Video calls and streaming have never looked (or sounded!) so good!
All eyes on you
Make this camera work just the way you want it to – the Tomar’s 75° field of view keeps you centre stage, whilst Digital Noise Reduction creates perfect image quality even in dark or low-lit rooms. Are you ready for your starring moment?
Privacy on demand
Everyone needs some privacy now and then, which is why this webcam is fitted with a physical privacy shutter securely that covers the lens when needed, along with an activity indicator light showing when you're live. Total control over your privacy, here you come!
Set up for success
Simply plug in via USB-C or USB-A and you’ll have instant compatibility with video-conferencing software like Teams and Zoom. Plus, with multiple ways to place – on your desk, hooked onto your monitor, or attached to a tripod via the integrated ¼" thread, every video call becomes hassle-free.
Look your best in every call. With 2K QHD, this high-quality webcam delivers sharp 2560x1440p video at 30fps with fixed focus, along with an integrated microphone for crystal-clear audio. Video calls and streaming have never looked (or sounded!) so good!
All eyes on you
Make this camera work just the way you want it to – the Tomar’s 75° field of view keeps you centre stage, whilst Digital Noise Reduction creates perfect image quality even in dark or low-lit rooms. Are you ready for your starring moment?
Privacy on demand
Everyone needs some privacy now and then, which is why this webcam is fitted with a physical privacy shutter securely that covers the lens when needed, along with an activity indicator light showing when you're live. Total control over your privacy, here you come!
Set up for success
Simply plug in via USB-C or USB-A and you’ll have instant compatibility with video-conferencing software like Teams and Zoom. Plus, with multiple ways to place – on your desk, hooked onto your monitor, or attached to a tripod via the integrated ¼" thread, every video call becomes hassle-free.
| Video | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Still image | |
| Auto focus | No |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 76° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 76° |
| Face tracking | No |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Fixed focus | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 118 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Cable length | 2 m |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |