We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-980Y Ink cartridge yellow, 260 pages ISO/IEC 24711 5.5ml for Brother DCP 145 C
SKU
LC980Y
Login for pricing
In Stock:
4 available
The Brother LC980Y Yellow Ink Cartridge – Single Pack. Prints 260 pages.
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC980Y |
|---|---|
| EAN | 4977766659659 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC980Y ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-297 C, Brother DCP-365 CN, Brother DCP-165 C, Brother DCP-370 Series, Brother MFC-250 C, Brother MFC-255 CW, Brother DCP-145 C, Brother DCP-167 C, Brother DCP-373 CW, Brother DCP-197 C, Brother MFC-290 Series, Brother DCP-377 CW, Brother MFC-290 C, Brother DCP-195 C, Brother MFC-250 Series, Brother DCP-375 CW, Brother MFC-295 CN, Brother DCP-190 Series, Brother DCP-160 Series, Brother DCP-163 C
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 35 g |
| Height | 121 mm |
| Depth | 86 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 18.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 265 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |