We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington 11” Universal Neoprene Sleeve
SKU
K62609WW
Category: Notebook Cases
| SKU | K62609WW |
|---|---|
| EAN | 0085896626091 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Laptops have become the go-to essential for mobile business professionals, and the sleek, lightweight Chromebook™ and MacBook Air® are becoming more popular every year. Now you have the perfect lightweight complement to help you carry your laptop or tablet around. The Kensington 11” universal sleeve provides a soft layer of protection to a wide variety of devices up to 11.6 inches, and the interior fleece lining is scratch-resistant to help keep the surface of the device free of marks. A reinforced carry handle allows you to easily hold on to the sleeve and an exterior pocket conveniently stores your device’s accessories.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Tablets; Ultrabooks |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Universal |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Tablets; Ultrabooks |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Tablets; Ultrabooks |
| Case type | Sleeve case |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121.4 cm |
| Pallet net weight | 114 kg |
| Products per pallet (EU) | 320 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 114 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121.4 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 114 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington 11” Universal Neoprene Sleeve
Login for pricing
|
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Login for pricing
|
Techair TANB0100 14-15.6" Basic L...
Login for pricing
|
Techair TANZ0140 15-16" Laptop Bag
Login for pricing
|
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K62609WW
|
TAR300
|
K62562EU
|
TANB0100
|
TANZ0140
|
CN414EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Kensington
|
Techair
|
Techair
|
Targus
|





