We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Evolve 20 UC Stereo
SKU
4999-829-209
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 4999-829-209 |
|---|---|
| EAN | 5706991016987 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with foam or leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with foam or leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| USB cable length | 2.15 m |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |