We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless SR575M multimedia cart/stand Black Flat panel
SKU
SR575M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartMountTM Full Featured Flat Panel TV Cart For 32" to 75" TVs
Category: Multimedia Carts & Stands
The SR575M SmartMountTM Full Featured Flat Panel Cart takes our standard cart to the next level, making everyday usage more enjoyable. Height adjustment of the display and component shelf can be made without the removal of the display by simply repositioning to your desired height and the fear of damaging doorways and walls has been averted by non-marring bumpers on each corner of the cart allowing even easier mobility from room to room while the UL® certification ensures you that it can be done with safety in mind.
| Features | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle | 360° |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 68.2 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Certification | RoHS, UL/CUL |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 1207 mm |
| Package height | 184 mm |
| Package depth | 978 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle | 360° |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 68.2 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Display | |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1736 mm |
| Width | 908 mm |
| Depth | 762 mm |
| Weight | 31.8 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, UL/CUL |
| Packaging data | |
| Package width | 1207 mm |
| Package height | 184 mm |
| Package depth | 978 mm |
| Package weight | 37.7 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |