We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Wireless ValuMouse
SKU
K72392EU
Category: Mice
| SKU | K72392EU |
|---|---|
| EAN | 5028252478656 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The Wireless ValuMouse is ideal when you need a comfortable mouse that’s also reduces cord clutter. The three-button/scroll wheel setup offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a 2.4 GHz USB nano receiver and is built to last with a 5-year limited warranty.
| Mouse | |
|---|---|
| Recommended usage | Laptop |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Recommended usage | Laptop |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | Ambidextrous Design; Wireless USB Receiver Storage |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 170 g |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 197 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 150 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.24 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 830.5 g |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | macOS 10.10 or above; Windows 8.1; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 10; Chrome OS 44 or above; macOS 10.9; Windows 8; Windows 11 |
| Special features | Ambidextrous Design; Wireless USB Receiver Storage |
| Master (outer) case net weight | 830.5 g |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Wireless ValuMouse
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Wired Mid-Size Mouse
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Wired Full-Size Mouse
Login for pricing
|
Logitech Wireless Mouse M235
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72392EU
|
K72422WW
|
K72423WW
|
K72355EU
|
K72369EU
|
910-002201
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Logitech
|





