We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon 0555C001/PFI-1000B Ink cartridge blue, 4.88K pages 80ml for Canon Pro 1000
SKU
0555C001
Category: Ink Cartridges
| SKU | 0555C001 |
|---|---|
| EAN | 4549292046595 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | Yes |
Bring your images to life with the LUCIA PRO ink range of professional inks for detailed and reliable results. This pigment-based ink system delivers a variety of deep, rich colours and sets your prints apart with outstanding photo permanence. The 80ml blue ink tank allows you to print up to 4875 photos in 10x15cm or 545 in A2 size at ISO/IEC 29103† standard.
Compatible Printers: Canon imagePROGRAF Pro 1000
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink volume | 80 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Colour ink page yield | 4875 pages |
| Printing colours | Blue |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | imagePROGRAF PRO-1000 |
| Technical details | |
| Printing colours | Blue |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Volume | 80 ml |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
|---|---|
| Volume | 80 ml |
| Country of origin | Japan |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Canon 0555C001/PFI-1000B Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Canon 1033B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0555C001
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
1033B013
|
| Manufacturer |
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|





