We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP T6L91AE/903 Ink cartridge magenta, 315 pages 4ml for HP OfficeJet Pro 6860/6950
SKU
T6L91AE
Category: Ink Cartridges
| SKU | T6L91AE |
|---|---|
| EAN | 0889894728814 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.
Get reliable performance and professional-quality colour and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
Get reliable performance and professional-quality colour and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
Compatible Printers: HP OfficeJet Pro 6975, HP OfficeJet Pro 6860 Series, HP OfficeJet 6950, HP OfficeJet Pro 6950, HP OfficeJet Pro 6978, HP OfficeJet Pro 6868, HP OfficeJet Pro 6968, HP OfficeJet Pro 6960, HP OfficeJet Pro 6970, HP OfficeJet 6900 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | T6L91AE |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 315 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard |
| Country of origin | Ireland |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 903 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6950 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard |
| Country of origin | Ireland |
| Print technology | Inkjet |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728807, 889894728814, 889894728821, 199764694218, 199764694225, 199764694232 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728807; (BGX) 889894728814; (BGY) 889894728821; (LS1) 199764694218; (LS2) 199764694225; (LS3) 199764694232 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Health hazard statement(s) | H317: May cause an allergic skin reaction |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 20 g |
| Height | 113.5 mm |
| Depth | 23 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3780 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728807, 889894728814, 889894728821, 199764694218, 199764694225, 199764694232 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728807; (BGX) 889894728814; (BGY) 889894728821; (LS1) 199764694218; (LS2) 199764694225; (LS3) 199764694232 |
| Safety regulation & standards | |
| Health hazard statement(s) | H317: May cause an allergic skin reaction |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Ireland |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Ireland |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 182.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.57 kg |
| Products per pallet | 3780 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
HP T6L91AE/903 Ink cartridge magenta,...
Login for pricing
|
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
Login for pricing
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
Login for pricing
|
Canon 1034B001/PGI-9PBK Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T6L91AE
|
0620B001
|
1037B001
|
0623B001
|
0622B001
|
1034B001
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|





