We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce DS-1630
SKU
B11B239401BY
Category: Scanners
| SKU | B11B239401BY |
|---|---|
| EAN | 5057103184811 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
Affordable flatbed scanner
Combining a flatbed scanner with the convenience of a 50-page ADF makes it possible to scan a wide range of challenging documents, including books, bound documents, passports and delicate items while quickly and simply scanning stacks of office documents. Its small footprint makes it easy to position in front office and customer-facing environments, as well as back office workgroups.
Intelligent features
Smart colour and image adjustments, including auto crop, skew correction, blank page and background removal, with Epson's Image Processing Technology. With long document mode it's possible scan over three metres (3048mm) of paper single sided.
Boost your office efficiency
One of the fastest scanners in its class with a 25ppm scan speed. USB 3.0 connectivity means there is no slow down, even when scanning at 300dpi high resolution. Scan both sides of a page with double-sided scanning capability for greater convenience. Included Epson software enables dual image output; scan once and send to two different destinations. The DS-1630 also encourages easy, one-touch scanning to folders, email, online storage accounts{s2 and more.
Combining a flatbed scanner with the convenience of a 50-page ADF makes it possible to scan a wide range of challenging documents, including books, bound documents, passports and delicate items while quickly and simply scanning stacks of office documents. Its small footprint makes it easy to position in front office and customer-facing environments, as well as back office workgroups.
Intelligent features
Smart colour and image adjustments, including auto crop, skew correction, blank page and background removal, with Epson's Image Processing Technology. With long document mode it's possible scan over three metres (3048mm) of paper single sided.
Boost your office efficiency
One of the fastest scanners in its class with a 25ppm scan speed. USB 3.0 connectivity means there is no slow down, even when scanning at 300dpi high resolution. Scan both sides of a page with double-sided scanning capability for greater convenience. Included Epson software enables dual image output; scan once and send to two different destinations. The DS-1630 also encourages easy, one-touch scanning to folders, email, online storage accounts{s2 and more.
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 210 x 3048 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 25 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 25 ppm |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | PDF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, White |
| Performance | |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | PDF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP |
| Scanning noise level | 55 dB |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum scan area (ADF) | 89 x 127 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 210 x 3048 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 50 - 120 g/m² |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Drivers included | Yes |
| Sound emission | |
| Scanning noise level | 55 dB |
| Power | |
| Power supply type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 451 mm |
| Depth | 315 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Drivers included | Yes |
| Display | |
| Display | LCD |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Product colour | Black, White |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Other features | |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |