We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech Mount for Group
SKU
993-001140
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | 993-001140 |
|---|---|
| EAN | 5099206065130 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
Logitech GROUP – the amazingly affordable videoconferencing system for mid- to large-sized meeting rooms. Optimised for groups of up to 20 people, experience outstanding videoconferencing with crystal-clear audio and HD video of such quality that everyone in the room can be seen and heard. USB plug-and-play connectivity makes Logitech GROUP a breeze to deploy and use. Employees simply connect a laptop to conduct life-like meetings with their choice of video conferencing software. The sleekly designed full-duplex speakerphone delivers sound that’s crisp, clear and heard by everyone in the meeting within a 6-metre (20-foot) diameter around the base unit.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Mounting plate |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Logitech GROUP Video conferencing system |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Logitech GROUP Video conferencing system |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 129 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 363.9 g |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 129 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 363.9 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 274 mm |
| Master (outer) case length | 435 mm |
| Master (outer) case height | 234 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.43 kg |