We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T27114012/27XL Ink cartridge black high-capacity, 1.1K pages 17,7ml for Epson WF 3620
SKU
C13T27114012
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T27114012 |
|---|---|
| EAN | 8715946625843 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video View Video |
27XL Alarm Clock DURABrite Ultra Single Black Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-7715 DWF, Epson WorkForce WF-3620 WF, Epson WorkForce WF-3640 DTWF, Epson WorkForce WF-3600 Series, Epson WorkForce WF-7110 DTW, Epson WorkForce WF-7710 DWF, Epson WorkForce WF-7615 DWF, Epson WorkForce WF-7700 Series, Epson WorkForce WF-7210 DTW, Epson WorkForce WF-7720 DTWF, Epson WorkForce WF-7620 DTWF, Epson WorkForce WF-7610 DWF, Epson WorkForce WF-3620 DWF, Epson WorkForce WF-7600 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T27114012 |
| Black ink volume | 17.7 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 1100 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF - WorkForce WF-7715DWF - WorkForce WF-7710DWF - WorkForce WF-7620DTWF - WorkForce WF-7610DWF - WorkForce WF-7210DTW - WorkForce WF-7110DTW - WorkForce WF-3640DTWF - WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628202 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628202 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T27114012/27XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
Login for pricing
|
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T27114012
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
CN637EE
|
CH563EE
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|





