We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Standard Mouse
SKU
K52802WW
Category: Wrist Rests
| SKU | K52802WW |
|---|---|
| EAN | 0085896528029 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Scientifically developed to prevent injury while optimizing comfort, Kensington’s ErgoSoft Wrist Rest for Standard Mouse features an ultra-soft exterior supported by gel cushioning. Combining unmatched softness with ergonomic science, the wrist rest is perfect for work and play. Innovation, quality, and trust have made Kensington The Professionals’ Choice™ in ergonomics for more than 20 years.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Pallet net weight | 1.52 kg |
| Pallet gross weight | 1.52 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 16.3 cm |
| Pallet gross length | 23.9 cm |
| Pallet gross height | 22.6 cm |
| Pallet net weight | 1.52 kg |
| Pallet gross weight | 1.52 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Sta...
Login for pricing
|
Fellowes Keyboard Wrist Rest - Memory...
Login for pricing
|
Fellowes 9178401 wrist rest Gel, Polyu...
Login for pricing
|
StarTech.com Wrist Rest - Ergonomic -...
Login for pricing
|
Fellowes Keyboard Wrist Rest Breyta Co...
Login for pricing
|
Fellowes Keyboard Wrist Rest Breyta Ke...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K52802WW
|
9178201
|
9178401
|
ROLWRSTRST
|
100142573
|
100142578
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Fellowes
|
Fellowes
|
StarTech.com
|
Fellowes
|
Fellowes
|





