We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Mechanical & Gaming Keyboards
SKU
K52798WW
Category: Wrist Rests
| SKU | K52798WW |
|---|---|
| EAN | 0085896527985 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Scientifically developed to prevent injury while optimising comfort, the ErgoSoft Wrist Rest for Mechanical & Gaming Keyboards features an ultra-soft exterior supported by gel cushioning. Combining unmatched softness and durability with ergonomic science, the wrist rest is perfect for work and play. Innovation, quality, and trust have made Kensington The Professionals’ Choice™ in ergonomics for more than 20 years.
| Features | |
|---|---|
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet net weight | 1.52 kg |
| Pallet gross weight | 1.52 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 19.9 cm |
| Pallet gross length | 60.7 cm |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Pallet net weight | 1.52 kg |
| Pallet gross weight | 1.52 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Mec...
Login for pricing
|
Kensington Height Adjustable Gel Keybo...
Login for pricing
|
Kensington Duo Gel Keyboard Wrist Rest...
Login for pricing
|
Kensington Comfort Gel Keyboard Wrist...
Login for pricing
|
Fellowes Keyboard Wrist Rest - Premium...
Login for pricing
|
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Sli...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K52798WW
|
22701
|
62398
|
62385
|
9374201
|
K52800WW
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
Kensington
|





