We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression 12000XL Pro
SKU
B11B240401BU
Category: Scanners
| SKU | B11B240401BU |
|---|---|
| EAN | 8715946622965 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
A3 film and graphics scanner
The Expression 12000XL Pro is a high-resolution A3 scanner designed to meet the most demanding graphic arts applications. Featuring Epson Scan advanced imaging features, an LED light source, and exceptional SilverFast Ai 8.8 image-processing functions, this scanner offers excellent image reproduction.
Sharp and accurate image reproduction
Thanks to the Expression 12000XL Pro's top-of-the-range scanning technology, users can achieve extremely high-quality image reproduction up to A3 format. Easy-to-use, Epson Scan operates in either automatic or professional modes, allowing users to optimise their scanning results.
The Expression 12000XL Pro's optical density of 3.8 DMax and 48-bit colour depth ensure sharp and accurate scanning for full reproduction of the widest range of colours, even in shadow areas. In addition, the high 2400 x 4800dpi resolution and ultra-precise Micro Step Drive technology, enable users to capture even the tiniest details with exceptional clarity.
Sharpen and edit your scans
A comprehensive package of bundled software and imaging technology ensures the Expression 12000XL Pro can perform a wide range of functions easily and efficiently. Epson Scan comes with useful features for removing dust noise and grain reduction to smooth the appearance of images. SilverFast Ai 8.8's image-processing functions help get even closer to perfect image reproduction.
Scan a range of media, including film negatives
The included transparency unit enables users to scan from transparency media, such as positive or negative film and slides, with professional results.
The Expression 12000XL Pro is a high-resolution A3 scanner designed to meet the most demanding graphic arts applications. Featuring Epson Scan advanced imaging features, an LED light source, and exceptional SilverFast Ai 8.8 image-processing functions, this scanner offers excellent image reproduction.
Sharp and accurate image reproduction
Thanks to the Expression 12000XL Pro's top-of-the-range scanning technology, users can achieve extremely high-quality image reproduction up to A3 format. Easy-to-use, Epson Scan operates in either automatic or professional modes, allowing users to optimise their scanning results.
The Expression 12000XL Pro's optical density of 3.8 DMax and 48-bit colour depth ensure sharp and accurate scanning for full reproduction of the widest range of colours, even in shadow areas. In addition, the high 2400 x 4800dpi resolution and ultra-precise Micro Step Drive technology, enable users to capture even the tiniest details with exceptional clarity.
Sharpen and edit your scans
A comprehensive package of bundled software and imaging technology ensures the Expression 12000XL Pro can perform a wide range of functions easily and efficiently. Epson Scan comes with useful features for removing dust noise and grain reduction to smooth the appearance of images. SilverFast Ai 8.8's image-processing functions help get even closer to perfect image reproduction.
Scan a range of media, including film negatives
The included transparency unit enables users to scan from transparency media, such as positive or negative film and slides, with professional results.
| Scanning | |
|---|---|
| Output monochrome depth | 48 bit |
| Maximum scan size | 310 x 437 mm |
| Optical scanning resolution | 2400 x 4800 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 16 bit |
| Output colour depth | 48 bit |
| Optical density (Dmax) | 3.8 |
| Flatbed scan speed (b/w, A3) | 12 sec/page |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | BMP, JPG, PDF, TIFF |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Product colour | Grey, White |
| Performance | |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | BMP, JPG, PDF, TIFF |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Bundled software | Epson Scan 2, SilverFast Ai 8.8 |
| Drivers included | Yes |
| Power | |
| Power supply type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 656 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 292 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Package depth | 780 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package height | 530 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 780 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package height | 530 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Bundled software | Epson Scan 2, SilverFast Ai 8.8 |
| Drivers included | Yes |
| Technical details | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Country of origin | Japan |
| Product colour | Grey, White |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Features | |
| Country of origin | Japan |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Other features | |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Country of origin | Japan |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 15 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |