We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T16264511/16 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y for Easymail 175pg + 3x165pg, 1x5.4ml + 3x3.1ml Pack=4 for Epson WF 2010/2660/2750
SKU
C13T16264511
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T16264511 |
|---|---|
| EAN | 8715946638843 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
16 Pen and crossword DURABrite Ultra Multipack 4-colours EasyMail Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink* compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink* compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-2110 W, Epson WorkForce WF-2630 WF, Epson WorkForce WF-2760 DWF, Epson WorkForce WF-2520 NF, Epson WorkForce WF-2010 W, Epson WorkForce WF-2530 WF, Epson WorkForce WF-2510 WF, Epson WorkForce WF-2750 DWF, Epson WorkForce WF-2540 WF, Epson WorkForce WF-2500 Series, Epson WorkForce WF-2660 DWF, Epson WorkForce WF-2650 DWF
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T16264511 |
| Colour ink volume | 3.1 ml |
| Black ink volume | 5.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF - WorkForce WF-2750DWF - WorkForce WF-2660DWF - WorkForce WF-2650DWF - WorkForce WF-2630WF - WorkForce WF-2540WF - WorkForce WF-2530WF - WorkForce WF-2520NF - WorkForce WF-2510WF - WorkForce WF-2010W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946640464 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 158 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 20 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 158 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 20 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 455 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946640464 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |