We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T34794010/34XL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y high-capacity 16,3ml + 3 x 4,2ml Pack=4 for Epson WF-3720
SKU
C13T34794010
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multipack 4-colours 34 XL Black/Std. CMY DURABrite Ultra Ink
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T34794010 |
|---|---|
| EAN | 8715946632230 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
Epson DURABrite Ultra Ink – for laser-like, business documents
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink{s1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink{s1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-3720 Series, Epson WorkForce Pro WF-3720 DW, Epson WorkForce Pro WF-3700 Series, Epson WorkForce Pro WF-3720 DWF, Epson WorkForce Pro WF-3725 DWF
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 12.6 ml |
| Black ink volume | 16.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Black ink page yield | 1100 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Compatibility | Epson WorkForce Pro WF-3720DWF, WF-3725DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 370 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 370 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 150 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Products per master (outer) case | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |