We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-P400
SKU
C11CE85301DA
Category: Inkjet Printers
| SKU | C11CE85301DA |
|---|---|
| EAN | 8715946548883 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
Professional desktop photo printer
The SureColor SC-P400 offers photo enthusiasts a highly versatile photo printer, which combines pigment inks and comprehensive connectivity in one affordable package.
Perfect for use in the home, studio or office, every aspect of this compact and stylish printer has been considered to deliver the ultimate in quality and flexibility to photographers who wish to print stunning images quickly and easily.
Combining Epson's UltraChrome HiGloss 2 pigment inks with flexible mobile printing and connectivity, means users can produce professional-quality results on different media.
Vibrant and long-lasting colour
Our dedicated UltraChrome HiGloss 2 pigment ink-set is a seven colour system plus an enhanced gloss optimiser which produces unparalleled glossy prints with greater vibrancy, crisp colours, rich blacks and accurate skin tones. As well as producing professional-quality results, the ink-set is the most affordable pigment ink-set on the market{s1 to help users reduce their printing costs.
Superb detail
Capture every last detail with Epson's highly reliable Micro-Piezo printheads. Delivering the smallest ink droplet size of any A3+ photo printer on the market{s1, users can be confident their photo prints will be incredibly accurate and will look great.
Wide choice of print media
Designed to give photographers the freedom to display their prints in a number of ways, the SC-P400 supports a number of sheet and roll media formats in sizes up to A3+. For those wanting to produce prints fit for a gallery, the printer features an easy-to-use, rear-loading fine art paper path. This allows users to print onto thicker media, up to 1.3mm, for rigid photos which are easy to display. For larger prints, panoramics or special formats, roll media is supported.
Advanced connectivity
Designed for maximum connectivity, this printer gives you more flexibility than ever before. Built-in Ethernet means it can be easily connected to the network in a home or studio. Wireless printing is easy thanks to Wi-Fi connectivity and users can simply download the Epson iPrint App to print photos wirelessly from a range of mobile devices, including phones and tablets, from almost anywhere and at any time{s2.
Compact and stylish
Incredibly small and light, the SC-P400 helps save precious desk and counter space, plus its stylish and professional design makes it the ideal addition to any modern home, studio and office.
Reduces environmental impacts
In addition, the SC-P400 has a very low power consumption and is consequently EnergyStar 2.0 compliant.
The SureColor SC-P400 offers photo enthusiasts a highly versatile photo printer, which combines pigment inks and comprehensive connectivity in one affordable package.
Perfect for use in the home, studio or office, every aspect of this compact and stylish printer has been considered to deliver the ultimate in quality and flexibility to photographers who wish to print stunning images quickly and easily.
Combining Epson's UltraChrome HiGloss 2 pigment inks with flexible mobile printing and connectivity, means users can produce professional-quality results on different media.
Vibrant and long-lasting colour
Our dedicated UltraChrome HiGloss 2 pigment ink-set is a seven colour system plus an enhanced gloss optimiser which produces unparalleled glossy prints with greater vibrancy, crisp colours, rich blacks and accurate skin tones. As well as producing professional-quality results, the ink-set is the most affordable pigment ink-set on the market{s1 to help users reduce their printing costs.
Superb detail
Capture every last detail with Epson's highly reliable Micro-Piezo printheads. Delivering the smallest ink droplet size of any A3+ photo printer on the market{s1, users can be confident their photo prints will be incredibly accurate and will look great.
Wide choice of print media
Designed to give photographers the freedom to display their prints in a number of ways, the SC-P400 supports a number of sheet and roll media formats in sizes up to A3+. For those wanting to produce prints fit for a gallery, the printer features an easy-to-use, rear-loading fine art paper path. This allows users to print onto thicker media, up to 1.3mm, for rigid photos which are easy to display. For larger prints, panoramics or special formats, roll media is supported.
Advanced connectivity
Designed for maximum connectivity, this printer gives you more flexibility than ever before. Built-in Ethernet means it can be easily connected to the network in a home or studio. Wireless printing is easy thanks to Wi-Fi connectivity and users can simply download the Epson iPrint App to print photos wirelessly from a range of mobile devices, including phones and tablets, from almost anywhere and at any time{s2.
Compact and stylish
Incredibly small and light, the SC-P400 helps save precious desk and counter space, plus its stylish and professional design makes it the ideal addition to any modern home, studio and office.
Reduces environmental impacts
In addition, the SC-P400 has a very low power consumption and is consequently EnergyStar 2.0 compliant.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Matte black, Orange, Photo black, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Paper handling | |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A3+ |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| Mobile printing technologies | Epson iPrint |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB, Wireless LAN |
| USB port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 16.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Matte black, Orange, Photo black, Red, Yellow |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Printing | |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 5 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total input capacity | 120 sheets |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Epson iPrint |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (printing) | 20 W |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Duplex printing | Yes |
| Product colour | Black |
| Power consumption (printing) | 20 W |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 63 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 63 cm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 16.1 kg |
| Width | 622 mm |
| Depth | 324 mm |
| Height | 219 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 63 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 63 cm |