We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EcoTank ET-2750
SKU
C11CG22401
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CG22401 |
|---|---|
| EAN | 8715946642871 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Cartridge-free printing
Cartridge-free printing
Go longer between refills with EcoTank. It uses ultra-high-capacity ink tanks to completely remove the need for cartridges.
Ultra-low cost
Three whole years¹ – that’s how long you could go without buying more ink for the ET-2750. Giving you an extremely low cost-per-page, it produces 14,000 pages in black and 5,200 in colour with the included ink³.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours can be inserted. Thanks to the front ink level display, it's now easy to see when it’s finally due for a refill. And with pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Print from almost anywhere
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint⁴ app. Additionally, its 3.7cm LCD screen and SD card slot make it easy to print without a PC.
Quality results
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a three year warranty (upon registration). It can also be relied upon to produce double-sided prints fast.
Cartridge-free printing
Go longer between refills with EcoTank. It uses ultra-high-capacity ink tanks to completely remove the need for cartridges.
Ultra-low cost
This economical printer can save 90% on ink costs on average{s1. Giving you an extremely low cost-per-page, it produces 14,000 pages in black and 5,200 in colour with the included ink{s2.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours can be inserted. Thanks to the front ink level display, it's now easy to see when it’s finally due for a refill. And with pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Print from almost anywhere
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. Additionally, its 3.7cm LCD screen and SD card slot make it easy to print without a PC.
Quality results
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a one year warranty. It can also be relied upon to produce double-sided prints fast.
Cartridge-free printing
Go longer between refills with EcoTank. It uses ultra-high-capacity ink tanks to completely remove the need for cartridges.
Ultra-low cost
Three whole years¹ – that’s how long you could go without buying more ink for the ET-2750. Giving you an extremely low cost-per-page, it produces 14,000 pages in black and 5,200 in colour with the included ink³.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours can be inserted. Thanks to the front ink level display, it's now easy to see when it’s finally due for a refill. And with pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Print from almost anywhere
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint⁴ app. Additionally, its 3.7cm LCD screen and SD card slot make it easy to print without a PC.
Quality results
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a three year warranty (upon registration). It can also be relied upon to produce double-sided prints fast.
Cartridge-free printing
Go longer between refills with EcoTank. It uses ultra-high-capacity ink tanks to completely remove the need for cartridges.
Ultra-low cost
This economical printer can save 90% on ink costs on average{s1. Giving you an extremely low cost-per-page, it produces 14,000 pages in black and 5,200 in colour with the included ink{s2.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours can be inserted. Thanks to the front ink level display, it's now easy to see when it’s finally due for a refill. And with pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Print from almost anywhere
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. Additionally, its 3.7cm LCD screen and SD card slot make it easy to print without a PC.
Quality results
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a one year warranty. It can also be relied upon to produce double-sided prints fast.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.68 cm (1.45") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Product colour | Black |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.68 cm (1.45") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 4.3 W |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 375 mm |
| Depth | 347 mm |
| Height | 187 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Other features | |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |