We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T02W64010/502XL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y high-capacity 28,4ml 9,2ml + 3x6,4ml Pack=4 for Epson XP 5100
SKU
C13T02W64010
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T02W64010 |
|---|---|
| EAN | 8715946653198 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 502 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 502 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 502 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-5105, Epson WorkForce WF-2880 DWF, Epson Expression Home XP-5150, Epson WorkForce WF-2860 DWF, Epson WorkForce WF-2865 DWF, Epson WorkForce WF-2885 DWF, Epson Expression Home XP-5100 Series, Epson Expression Home XP-5115, Epson Expression Home XP-5155, Epson Expression Home XP-5100
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T02W64010 |
| Colour ink volume | 6.4 ml |
| Black ink volume | 9.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 470 pages |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | WorkForce WF-2860DWF, WF-2865DWF Expression Home XP-5100, XP-5105 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946653204 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 45 mm |
| Package weight | 126 g |
| Package width | 188 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 156 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 45 mm |
| Package weight | 126 g |
| Package width | 188 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 156 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946653204 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T02W64010/502XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T612100/T6121 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T603100/T6031 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T606200/T6062 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T612200/T6122 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T603200/T6032 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02W64010
|
C13T612100
|
C13T603100
|
C13T606200
|
C13T612200
|
C13T603200
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|




