We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T27054510/27 Ink cartridge multi pack C,M,Y EasyMail 3x350pg3x3,6ml Pack=3 for Epson WF 3620
SKU
C13T27054510
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multipack 3-clr 27 DURABrite Ultra Ink EasyMail
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T27054510 |
|---|---|
| EAN | 8715946662510 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video |
27 Alarm Clock DURABrite Ultra 3-colours Multipack EasyMail Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-3620 WF, Epson WorkForce WF-3640 DTWF, Epson WorkForce WF-7715 DWF, Epson WorkForce WF-7110 DTW, Epson WorkForce WF-7700 Series, Epson WorkForce WF-7620 DTWF, Epson WorkForce WF-7210 DTW, Epson WorkForce WF-7615 DWF, Epson WorkForce WF-7610 DWF, Epson WorkForce WF-7600 Series, Epson WorkForce WF-3620 DWF, Epson WorkForce WF-7710 DWF, Epson WorkForce WF-7720 DTWF, Epson WorkForce WF-3600 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| OEM code | C13T27054510 |
| Colour ink volume | 3.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF - WorkForce WF-7715DWF - WorkForce WF-7710DWF - WorkForce WF-7620DTWF - WorkForce WF-7610DWF - WorkForce WF-7210DTW - WorkForce WF-7110DTW - WorkForce WF-3640DTWF - WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946662541 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 20 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 20 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946662541 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |