We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech PTZ Pro 2
SKU
993-001465
Category: Remote Controls
| SKU | 993-001465 |
|---|---|
| EAN | 0097855136152 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
Logitech PTZ Pro 2 camera delivers premium optics and life-like video calls to create the experience of sitting together in the same room, even if you are a thousand miles away. It sets a new standard for high-quality, professional video with brilliantly sharp image resolution, outstanding color reproduction, and exceptional 10x HD zoom.
Performance enhancements in the PTZ Pro 2 camera include smoother pan and tilt motion and more consistent focus during zoom. The camera features lenses designed and manufactured by Logitech and engineered to provide unparalleled sharpness, color rendition, and speed in a variety of lighting conditions.
At half the price of comparable models, PTZ Pro 2 is the smart choice for large conference rooms, auditoriums, classrooms, healthcare settings, and other professional environments where clear, high-resolution video is a must.
Performance enhancements in the PTZ Pro 2 camera include smoother pan and tilt motion and more consistent focus during zoom. The camera features lenses designed and manufactured by Logitech and engineered to provide unparalleled sharpness, color rendition, and speed in a variety of lighting conditions.
At half the price of comparable models, PTZ Pro 2 is the smart choice for large conference rooms, auditoriums, classrooms, healthcare settings, and other professional environments where clear, high-resolution video is a must.
| Design | |
|---|---|
| Brand compatibility | Logitech |
| Compatible products | PTZ Pro 2 |
| Interface | RF Wireless |
| Remote control proper use | Webcam |
| Product colour | Black |
| Backlight buttons | No |
| Input type | Press buttons |
| Battery | |
| Rechargeable | No |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 210 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 48 g |
| Package weight | 54.9 g |
| Packaging data | |
| Package width | 15 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package weight | 54.9 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Logitech |
| Compatible products | PTZ Pro 2 |
| Interface | RF Wireless |
| Remote control proper use | Webcam |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Buttons | |
| Backlight buttons | No |
| Input type | Press buttons |
| Other features | |
| Package width | 15 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 213 mm |
| Master (outer) case length | 264 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.03 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
You may also be interested in
| Product |
Logitech PTZ Pro 2
Login for pricing
|
Logitech Rally Ultra-HD ConferenceCam
Login for pricing
|
Avocor Remote for AVF, AVG, AVW Series...
Login for pricing
|
BenQ TRY01 remote control RF Wireless...
Login for pricing
|
ASUS 04090-00300000 remote control RF...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
993-001465
|
993-001940
|
AVC-REM300
|
5A.FAX06.002
|
04090-00300000
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Avocor
|
Benq
|
ASUS
|




