We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS EXPAND 80T
SKU
1000203
Category: Speakerphones
Unite colleagues with a premium scalable Bluetooth® speakerphone certified for Microsoft Teams. Thanks to six adaptive, beamforming microphones that isolate the human voice from reverb and ambient noise, everyone in the room can be heard and colleagues out of the office are closer to the conversation. Connect easily the way it suits you and enjoy rich, natural sound. Finished with a sleek, high quality Scandinavian design, you can align with your team through perfect audio and superior style.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 211.5 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Package weight | 1.58 kg |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Auto | No |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Microsoft Teams |
| Auto | No |
| Compatible products | Mobile phone, Desk phone, PC / Soft phone, Tablet |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Microphone | |
| Number of microphones | 6 |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 7500 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVCTP, AVDTP, AVRCP, DID, GAVDP, HFP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Package width | 211.5 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 1.58 kg |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Weight & dimensions | |
| Width | 118.6 mm |
| Weight | 980 g |
| Height | 46.1 mm |
| Depth | 315.6 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C female - USB Type-A male |
| Compliance sheet | Yes |
| Bluetooth dongle included | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.78 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |