We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS IMPACT SC 660 ANC USB
SKU
1000650
Category: Headphones & Headsets
Premium, double-sided, wired USB headset with Active Noise Cancellation for improved productivity and comfort in open offices. Enjoy clear calls optimized for UC and Certified for Microsoft Teams and seamless call management with proximity sensor technology. Simply put on/take off your headset to answer/pause calls. Designed for quality-conscious contact center and office professionals requiring outstanding sound performance, convenient call handling, durability and all-day comfort.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Leatherette, Plastic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leatherette, Plastic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 1 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Headphone sensitivity | 113 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 263 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 415 mm |
| Master (outer) case length | 615 mm |
| Master (outer) case height | 185 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.18 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leatherette, Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leatherette, Plastic |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS IMPACT SC 660 ANC USB
Login for pricing
|
Jabra BIZ 2400 II Mono IP, 3-in-1
Login for pricing
|
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Q...
Login for pricing
|
Jabra Evolve2 65 USB-C Black UC Stereo
Login for pricing
|
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Stereo
Login for pricing
|
Jabra Evolve2 65 USB-A UC Mono with Ch...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000650
|
2486-820-209
|
CP-HS-W-532-USBA=
|
26599-989-899
|
26599-999-999
|
26599-889-989
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Jabra
|
Cisco
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|




