We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS EXPAND 20
SKU
1000226
Category: Speakerphones
Enjoy instant teamwork anywhere with a plug-and-play speakerphone that delivers premium audio, flawless design and easy connectivity. Simply connect to your mobile, laptop or tablet and have your meeting where it suits you. Transform your home office, the back of your car or a hotel lobby into a meeting room with reliable conference call quality. There is simply no straining your voice with the EXPAND 20 – built on reliable audio technology that enables conversations as if in the same room.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Package weight | 311.8 g |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Auto | No |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Alcatel Lucent , Cisco Jabber, Mitel, Citrix, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify, Amazon Chime |
| Auto | No |
| Compatible products | Mobile phone, PC / Soft phone, Tablet |
| Optimized for | UC, Skype for Business |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 150 - 15000 Hz |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| Power | |
|---|---|
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Talk time | 20 h |
| Standby time | 30 h |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package weight | 311.8 g |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel Lucent , Cisco Jabber, Mitel, Citrix, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify, Amazon Chime |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Weight | 210 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Storage pouch | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Compliance sheet | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 13 cm |
| Shipping (inner) case length | 14.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 5.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 322 g |
| Country of origin | China |
| Shipping (inner) case volume | 1040 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS EXPAND 20
Login for pricing
|
Jabra Speak 510 MS
Login for pricing
|
Jabra Speak 510 UC
Login for pricing
|
Jabra Speak 510+ MS
Login for pricing
|
DELL Mobile Adapter Speakerphone- MH30...
Login for pricing
|
EPOS EXPAND 30
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000226
|
7510-109
|
7510-209
|
7510-309
|
DELL-MH3021P
|
1000223
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
DELL
|
EPOS
|



