We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS EXPAND 30
SKU
1000223
Category: Speakerphones
Portable, wireless, Bluetooth® speakerphone with exceptional audio performance. Supports personal and small to medium sized conference calls for up to 8 people. Wherever you and your colleagues are, enjoy instant, high-quality conferencing. UC optimized, simply plug-and-play and enjoy a clear, certified communication experience. This is an excellent, lightweight conferencing tool ideal for today’s mobile workforce. Excludes Bluetooth® USB dongle for PC/softphone.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 50 mm |
| Package height | 136.9 mm |
| Package depth | 147.1 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 453.6 g |
| Battery recharge time | 3.33 h |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 25 m |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Auto | No |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 25 m |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Jabber, Cisco Webex, Mitel, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify |
| Auto | No |
| Compatible products | Mobile phone, Desk phone, PC / Soft phone, Mac OSX, Tablet |
| Optimized for | Skype for Business |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 7500 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
| Battery recharge time | 3.33 h |
| Talk time | 18 h |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 136.9 mm |
| Package depth | 147.1 mm |
| Package weight | 453.6 g |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Jabber, Cisco Webex, Mitel, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify |
| Weight & dimensions | |
| Width | 119.9 mm |
| Weight | 314 g |
| Height | 37.1 mm |
| Depth | 119.9 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Storage pouch | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C female - USB Type-A male |
| Compliance sheet | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 374 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.4 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS EXPAND 30
Login for pricing
|
Jabra Speak 510+ MS
Login for pricing
|
EPOS EXPAND 30 +
Login for pricing
|
EPOS EXPAND 30T
Login for pricing
|
StarTech.com USB-C Speakerphone Dockin...
Login for pricing
|
Jabra Speak2 55 UC, Dark Grey
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000223
|
7510-309
|
1000224
|
1000225
|
DKTBRSPMPD
|
2755-209
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Jabra
|
EPOS
|
EPOS
|
StarTech.com
|
Jabra
|




