We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama TF5539UHSC-W1AG Signage Display 139.7 cm (55") LED 500 cd/m² 4K Ultra HD White Touchscreen 24/7
SKU
TF5539UHSC-W1AG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55" Open Frame PCAP interactive large format display with 15pt touch capability, IPS panel technology and touch through glass function for landscape, portrait or face up use
Category: Signage Displays
The 4K UHD (3840x2160) Open Frame TF5539UHSC-W1AG with Touch-Through-Glass function guarantees a seamless and accurate touch response for true kiosk integration or interactive behind-glass-retail applications. The IPS panel technology offers exceptional colour performance and wide viewing angles, making it a perfect solution for interactive shop windows, education, kiosks and in-store communications. Featuring a metal housing with 60950-1 ball-drop proof, scratch-resistant and edge-to-edge glass, this display can be installed in the most demanding environments for an 24/7 usage and in different set-ups as a result of its Open Frame side mounting holes. For ease of integration, the TF5539UHSC-W1AG can be equipped with optional external mounting brackets ( OMK4-2 ) making it an ideal solution for kiosk integrators and interactive multimedia.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 1212 x 683 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Display diagonal (metric) | 139 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Surface hardness | 7H |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Glass thickness | 4 mm |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDMI version | 1.4/2.0 |
| RS-232C | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 16 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Housing material | Metal |
| Bezel width (top) | 3.32 cm |
| Bezel width (side) | 2.97 cm |
| Bezel width (bottom) | 3.32 cm |
| Product colour | White |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Bezel colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Dutch, Polish, Russian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 155 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 151 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1271.5 mm |
| Height (with stand) | 749.4 mm |
| Depth (with stand) | 68 mm |
| Width | 1271.5 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 749.4 mm |
| Weight | 41 kg |
| Weight (with stand) | 41 kg |
| Display width | 1271.5 mm |
| Display depth | 68 mm |
| Display height | 749.4 mm |
| Display weight | 41 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1400 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 930 mm |
| Package weight | 46.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Depth (without stand) | 68 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| Weight (without stand) | 41 kg |
| Height (without stand) | 749.4 mm |
| Audio in (mini jack) | Yes |
| Weight (with stand) | 41 kg |
| User controls | picture (backlight, contrast, brightness, sharpness, H/V-position, phase, Chroma, adjust screen, colour temp., picture mode), sound (treble, bass, balance, volume, mute, speaker, audio source), screen (aspect, Touch feature, reset), settings (OSD time, OSD H/V position, language, schedule, power save, control setting, network setting, advanced, information, all reset) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Pallet net width | 142 cm |
| Pallet net height | 124.5 cm |
| Pallet net length | 198.6 cm |
| Compliance certificates | CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Housing material | Metal |
| Depth (without stand) | 68 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| Weight (without stand) | 41 kg |
| Height (without stand) | 749.4 mm |
| Width (with stand) | 1271.5 mm |
| Viewable size, vertical | 68.3 cm |
| Viewable size, horizontal | 121.2 cm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Height (with stand) | 749.4 mm |
| Display technology | LED |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Depth (with stand) | 68 mm |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Bezel width (top) | 3.32 cm |
| Bezel width (side) | 2.97 cm |
| Bezel width (bottom) | 3.32 cm |
| Audio output | 1 |
| Audio input | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Weight (with stand) | 41 kg |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |