We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant DL360 Gen10 4210R 2.4GHz 10-core 1P 32GB-R P408i-a 8SFF 800W PS Server
SKU
P50750-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ProLiant DL360 Gen10 4210R 2.4GHz 10-core 1P 32GB-R P408i-a 8SFF 800W PS Server
| SKU | P50750-B21 |
|---|---|
| EAN | 4549821474455 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | No |
Does your data center need a secure, performance driven dense server that you can confidently deploy for virtualization, database, or high-performance computing? The HPE ProLiant DL360 Gen10 server delivers security, agility and flexibility without compromise. It supports the Intel Xeon Scalable processor with up to a 60% performance gain [1] and 27% increase in cores [2], along with 2933 MT/s HPE DDR4 SmartMemory supporting up to 3.0 TB [2] with an increase in performance of up to 82% [3]. With the added performance that Intel Optane™ persistent memory 100 series for HPE [6], HPE NVDIMMs [7] and 10 NVMe bring, the HPE ProLiant DL360 Gen10 means business. Deploy, update, monitor and maintain with ease by automating essential server life cycle management tasks with HPE OneView and HPE Integrated Lights Out 5 (iLO 5). Deploy this 2P secure platform for diverse workloads in space constrained environments.
What is new supporting point:
HPE 800 Watt Flex Slot Titanium hot-plug power supply available for EMEA
Networking Choice (NC) server models provide greater flexibility in the primary networking selection.
Enhanced iLO 5 security features such as Server Configuration Lock, iLO Security Dashboard and Workload Performance Advisor.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Support for additional second generation Intel Xeon Scalable processors with improved price/performance.
Intel Optane™ persistent memory 100 series for HPE offers the flexibility to deploy as dense memory or fast storage and enables per-socket memory capacity of up to 3.0 TB. [5]
What is new supporting point:
HPE 800 Watt Flex Slot Titanium hot-plug power supply available for EMEA
Networking Choice (NC) server models provide greater flexibility in the primary networking selection.
Enhanced iLO 5 security features such as Server Configuration Lock, iLO Security Dashboard and Workload Performance Advisor.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Support for additional second generation Intel Xeon Scalable processors with improved price/performance.
Intel Optane™ persistent memory 100 series for HPE offers the flexibility to deploy as dense memory or fast storage and enables per-socket memory capacity of up to 3.0 TB. [5]
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4210R |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Maximum internal memory | 1.53 TB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 x8 Lanes 2GB Cache SAS 12G Modular Controller |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Optical drive type | No |
| Hot-Plug support | Yes |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 2 PCIe 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); Optional- HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Processor special features | |
|---|---|
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 42.9 x 434.6 x 706.9 mm (1.69 x 17.1 x 27.8") |
| Package weight | 16.8 kg |
| Width | 42.9 mm |
| Weight | 13 kg |
| Height | 707 mm |
| Depth | 434.6 mm |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight (imperial) | 13 kg (28.7 lbs) |
| Standard fans | 5 standard hot plug fans |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); Optional- HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Packaging data | |
| Package weight | 16.8 kg |
| Other features | |
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 13 kg (28.7 lbs) |
| Standard fans | 5 standard hot plug fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 42.9 x 434.6 x 706.9 mm (1.69 x 17.1 x 27.8") |