We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T09J34010/408 Ink cartridge magenta, 1.1K pages ISO/IEC 24711 14.7ml for Epson WF-C 4810
SKU
C13T09J34010
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T09J34010 |
|---|---|
| EAN | 8715946701592 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
408 Spectacles DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-C 4810 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-C 4310 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 14.7 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 1100 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-C4810DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704326 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging data | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704326 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T09J34010/408 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Epson C13T692100/T6921 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T09J34010
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
C13T692100
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





