We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T09K24010/408L Ink cartridge cyan high-capacity, 1.7K pages 21,6ml for Epson WF-C 4810
SKU
C13T09K24010
Category: Ink Cartridges
| SKU | C13T09K24010 |
|---|---|
| EAN | 8715946701721 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Yes |
408L Spectacles DURABrite Ultra Single Cyan Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-C 4310 DW, Epson WorkForce Pro WF-C 4810 DTWF
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 21.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704357 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704357 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Epson C13T09K24010/408L Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Epson C13T580600/T5806 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Canon 1033B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T09K24010
|
C13T580400
|
C13T580600
|
C13T580200
|
C13T26164010
|
1033B013
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|





