We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-422XLM Ink cartridge magenta high-capacity, 1.5K pages for Brother MFC-J 5340
SKU
LC422XLM
Login for pricing
In Stock:
317 available
The Brother LC422XLM magenta ink cartridge – single pack. Prints 1500 pages.
Category: Ink Cartridges
| SKU | LC422XLM |
|---|---|
| EAN | 4977766815604 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother high yield magenta LC422XLM ink cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC422XLM high yield ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 5345 DW, Brother MFC-J 6540 DWE, Brother MFC-J 5740 DW, Brother MFC-J 6590 DW, Brother MFC-J 5340 DWE Ecopro, Brother MFC-J 6940 DW, Brother MFC-J 5340 DW, Brother MFC-J 6540 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J6940DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Weight | 47 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package weight | 52 g |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 10 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 95 mm |
| Package weight | 52 g |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 240.6 kg |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-422XLM Ink cartridge magent...
Login for pricing
|
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
Login for pricing
|
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC422XLM
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
2969B001
|
8049B001
|
C13T15764010
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|





