We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R04200 Toner cartridge black, 1.05K pages (replaces HP 216A/W2410A) for HP M 155
SKU
006R04200
Login for pricing
In Stock:
1 available
Everyday™ Black Toner by Xerox compatible with HP 216A (W2410A), Standard capacity
Category: Toner Cartridges
| SKU | 006R04200 |
|---|---|
| EAN | 0952050646434 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Pro M 182 n, HP Color LaserJet Pro M 182 nw, HP Color LaserJet Pro MFP M 183 fw, HP Color LaserJet Pro M 180 Series, HP Color LaserJet Pro M 155 nw
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1050 pages |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M155 Color LaserJet Pro MFP M182 Color LaserJet Pro MFP M183 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | W2410A |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2410A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 780 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 780 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2410A |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M155 Color LaserJet Pro MFP M182 Color LaserJet Pro MFP M183 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 006R04200 Toner cartridge black,...
Login for pricing
|
Xerox 108R01124 Toner waste box, 30K p...
Login for pricing
|
Brother TN-2010 Toner-kit, 1K pages IS...
Login for pricing
|
OKI 46490404 Toner-kit black, 1.5K pag...
Login for pricing
|
Xerox 108R01416 Toner waste box, 30K p...
Login for pricing
|
Konica Minolta A95W150/TNP-49K Toner b...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
006R04200
|
108R01124
|
TN2010
|
46490404
|
108R01416
|
A95W150
|
| Manufacturer |
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
OKI
|
Xerox
|
Konica Minolta
|





