We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R04420 Toner cartridge, 5K pages (replaces HP 89A/CF289A) for HP M 507
SKU
006R04420
Login for pricing
In Stock:
3 available
Everyday™ Mono Toner by Xerox compatible with HP 89A (CF289A), Standard capacity
Category: Toner Cartridges
| SKU | 006R04420 |
|---|---|
| EAN | 0095205069587 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
Compatible Printers: HP LaserJet Enterprise Flow MFP M 528 z, HP LaserJet Enterprise M 507 Series, HP LaserJet Enterprise M 507 dn, HP LaserJet Enterprise MFP M 528 Series, HP LaserJet Managed E 50145 dn, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M 528 c, HP LaserJet Enterprise MFP M 528 dn, HP LaserJet Enterprise M 507 x, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M 528 Series, HP LaserJet Enterprise MFP M 528 f, HP LaserJet Enterprise M 507 n, HP LaserJet Enterprise M 507 dng
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Compatibility | LaserJet Enterprise MFP M507 LaserJet Enterprise MFP M528 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | CF289A |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF289A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 325 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Package width | 190 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 100 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 325 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Package width | 190 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 100 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 99.1 x 320 x 185.4 mm (3.9 x 12.6 x 7.3") |
| Package weight (imperial) | 1.12 kg (2.46 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF289A |
| Package type | Box |
| Package dimensions (W x D x H) | 99.1 x 320 x 185.4 mm (3.9 x 12.6 x 7.3") |
| Country of origin | China |
| Package weight (imperial) | 1.12 kg (2.46 lbs) |
| Compatibility | LaserJet Enterprise MFP M507 LaserJet Enterprise MFP M528 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Package dimensions (W x D x H) | 99.1 x 320 x 185.4 mm (3.9 x 12.6 x 7.3") |
| Package weight (imperial) | 1.12 kg (2.46 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 006R04420 Toner cartridge, 5K pa...
Login for pricing
|
OKI 43872305 Toner yellow, 2K pages/5%...
Login for pricing
|
OKI 43979102 Toner-kit, 3.5K pages ISO...
Login for pricing
|
OKI 44469704 Toner-kit yellow, 2K page...
Login for pricing
|
OKI 44469804 Toner-kit black, 5K pages...
Login for pricing
|
OKI 44469706 Toner-kit cyan, 2K pages...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
006R04420
|
43872305
|
43979102
|
44469704
|
44469804
|
44469706
|
| Manufacturer |
Xerox
|
OKI
|
OKI
|
OKI
|
OKI
|
OKI
|





