We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce ES-60W Power PDF
SKU
B11B253401PP
Category: Scanners
| SKU | B11B253401PP |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
Wireless mobile scanner
The ES-60W can easily be transported and quickly set up, and even used without a power source, making it even easier to stay highly organised. It automatically detects whether it’s in wireless or USB mode - no intervention needed. It's ideal for SOHO environments with limited space where a simple scanning solution is required. Connects easily to a phone, tablet or laptop.
Scan anywhere
The ES-60W has built-in Wi-Fi and battery with an LCD Panel, providing true mobility to scan anywhere at speeds of just four seconds per page. When fully charged, scan up to 300 pages without the need for a power source.
Highly organised
Epson's new ScanSmart software makes it effortless for anyone to scan how they want, providing an easy-to-use step by step scanning process. Users can save and send files in common formats like PDF, jpeg, tiff and many more. Continuous scanning with automatic feed mode speeds up scanning process, while the CIS sensor delivers instant scanning with no warm up time. The new LCD panel makes it easy to define job tasks when working remotely.
Flexible
The ability to scan a wide range of document and media types makes this model a reliable asset. It handles paper from 35gsm to 270gsm, and long paper up to 1.8 metres.
The ES-60W can easily be transported and quickly set up, and even used without a power source, making it even easier to stay highly organised. It automatically detects whether it’s in wireless or USB mode - no intervention needed. It's ideal for SOHO environments with limited space where a simple scanning solution is required. Connects easily to a phone, tablet or laptop.
Scan anywhere
The ES-60W has built-in Wi-Fi and battery with an LCD Panel, providing true mobility to scan anywhere at speeds of just four seconds per page. When fully charged, scan up to 300 pages without the need for a power source.
Highly organised
Epson's new ScanSmart software makes it effortless for anyone to scan how they want, providing an easy-to-use step by step scanning process. Users can save and send files in common formats like PDF, jpeg, tiff and many more. Continuous scanning with automatic feed mode speeds up scanning process, while the CIS sensor delivers instant scanning with no warm up time. The new LCD panel makes it easy to define job tasks when working remotely.
Flexible
The ability to scan a wide range of document and media types makes this model a reliable asset. It handles paper from 35gsm to 270gsm, and long paper up to 1.8 metres.
| Scanning | |
|---|---|
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Movement resolution | 300 DPI |
| Scan speed (colour, low res, A4) | 4 sec/page |
| Scan speed (b/w, low res, A4) | 4 sec/page |
| Black/white scanning colour modes | Monochrome |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Sensor type | CIS |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, PDF, PNG, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 300 pages |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, PDF, PNG, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 300 pages |
| Scan drivers | ICA, SANE, WIA |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 2.0, Wireless LAN |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Scan drivers | ICA, SANE, WIA |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 272 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 0.591 g |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 139 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 0.591 g |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 139 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6, A7, A8 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Black/white scanning colour modes | Monochrome |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Other features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |