We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Slim N17 2.0 Keyed Dual Head Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots
SKU
K60508WW
Login for pricing
In Stock:
14 available
Slim N17 2.0 Keyed Dual Head Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots
Category: Cable Locks
| SKU | K60508WW |
|---|---|
| EAN | 0085896605089 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Tested and approved by Dell, the Slim N17 2.0 Keyed Dual Head Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots lets you lock two devices with a single solution, won’t block valuable ports, and allows the laptop to lie flat and stable. Secondary T-bar lock head secures peripheral accessories featuring the industry-standard Kensington Security Slot. Meets or exceeds rigorous strength testing standards. Features an omnidirectional pivoting head and rotating anchor, 5mm keying system, and free Register & Retrieve™ key registration and replacement. Five-year warranty. From Kensington, inventor of the laptop cable lock, and industry leader in physical device security for more than 30 years.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 200 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 200 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package weight | 240 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package weight | 240 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.84 kg |
| Master (outer) case net weight | 6.11 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Slim N17 2.0 Keyed Dual Hea...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Twin L...
Login for pricing
|
Kensington Laptop Locking Station 2.0...
Login for pricing
|
Kensington ClickSafe 2.0 Universal Key...
Login for pricing
|
Kensington ClickSafe Universal Combina...
Login for pricing
|
Compulocks Ledge Lock Adapter for MacB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K60508WW
|
K65048WW
|
K64453WW
|
K68102EU
|
K68105EU
|
MBPR16LDG02CL
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Compulocks
|





