We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington H1050 EQ Bluetooth On-Ear Headset with Environmental Noise-Cancelling Technology
SKU
K80183WW
Login for pricing
In Stock:
23 available
H1050 EQ Bluetooth On-Ear Headset with Environmental Noise-Cancelling Technology
Category: Headphones & Headsets
| SKU | K80183WW |
|---|---|
| EAN | 0085896801832 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The H1050 EQ Bluetooth® On-Ear Headset delivers professional audio quality, wireless freedom and ergonomic comfort - all at an affordable price. Its adjustable headband and on-ear design ensure all-day comfort, while the effortless flip-to-mute boom microphone, environmental noise cancellation technology and audio notifications support clear communication. With up to 80 hours of battery life* and universal compatibility with popular calling applications and operating systems, the H1050 headset elevates your hybrid work experience. The headset features sidetone for improved call engagement and user-friendly on-ear controls for easy volume adjustment and call management. The plastic in the H1050 contains 40% post-consumer recycled (PCR) content.** Includes 2-year limited warranty.
* Provides up to 80 hours of music playback and up to 40 hours of talk time. Actual battery life may vary by settings and use.
** Excludes Printed Circuit Board (PCB) assembly and rechargeable battery.
* Provides up to 80 hours of music playback and up to 40 hours of talk time. Actual battery life may vary by settings and use.
** Excludes Printed Circuit Board (PCB) assembly and rechargeable battery.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 55 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package weight | 315 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 188 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.9 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.62 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Other features | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Special features | EQ |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Kensington H1050 EQ Bluetooth On-Ear H...
Login for pricing
|
Logitech 960 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech H340 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech H390 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset H570e Mono
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K80183WW
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000480
|
981-000406
|
981-000571
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|





